Hayat bir mücadeledir, bir savaştır? Capoeira, oyuncuya bu dövüş içinde ve sırasında dans etmeyi öğretir. Capoeira Nestor      Korkusuz kimse yoktur. Eski bir Capoeira Şarkısı

Capoeira Tarihçesi

Capoeira ilk olarak 17.yy’da Afrika’nın Angola ve çevresinden zorla kopartılıp Portekizli köle tüccarları tarafından Brezilya’nın Bahia (Salvador) bölgesine getirilen köleler arasında ortaya çıkmıştır. Capoeira’nın temelinde yatan felsefe içerisinde olan başkaldırı, kendini ifade etme, katılımcılık gibi değerler bu kökene dayanmaktadır. Kölelelik düzenine karşı birliklerini koruma ve Afrika’lı kültürlerini yaşatma mücadelesinin, Brazilya’nın diğer öğeleriyle harmanlanmasının bir sonucudur.

Köleliğin kaldırılmasının ardından yasadışı kabul edilen Capoeira yeraltına çekilmiş ve uzun seneler boyunca gecekondularda ve sokaklarda çalışılmıştır. 20.yy ile birlikte sokaklardan akademilere geçerek yasallaşmış ve yaygınlaşmıştır. Brezilya’da akademilerde, okullarda ve üniversitelerde yaygın olarak öğretilen Capoeira, kişisel, zihinsel, bedensel ve sanatsal gelişim açısından yararlarını kanıtlamıştır. Kölelerin özgürlüklerine kavuşmak ve birliklerini korumak için kullandığı Capoeira, Brezilya kültürünün belki de samba ve futboldan sonra dünyada en çok tanınan sembolü haline gelmiştir.

(Daha fazla bilgi için Bağlantılar)


www.capoeiraistanbul.com, www.istanbulcapoeira.com, www.capoeiraistanbul.org ve www.istanbulcapoeira.org sitelerinin
içerisinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Academia De Capoeira Da Angola Istanbul'a aittir.
Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.