Capoeira çemberinde ben hem büyük, hem de küçüğüm. Mestre Pastinha      Capoeira erkekler, kadınlar ve çocuklar içindir; öğrenemeyenler sadece bunu istemeyenlerdir. Mestre Pastinha

Capoeira Nedir?

Capoeira, Brezilya’da Afrikalıların yarattığı bir halk sanatıdır. Capoeira, bir savaş sanatı olmakla beraber bir kendini ifade etme şeklidir; içinde dansı, müziği, çeşitli ritüelleri ve oyunları birleştirir. Afrikalılar, kölelik düzenine karşı birliklerini korumak, kültürlerini yaşatmak ve özgürlüklerine kavuşmak için Capoeira ile mücadele vermişlerdir. Capoeira felsefesinin temelinde yatan başkaldırı, kendini ifade etme, katılımcılık gibi değerler bu kökene dayanmaktadır.

Capoeira
Roda

Capoeira, enstrüman (Berimbau, Pandeiro, Atabaque, Agogo, Reco-reco, vb.) çalan ve şarkı söyleyen oyuncuların oluşturduğu çemberin (Roda) içinde oynanır. Capoeira oyununda (Jogo), iki oyuncunun karşılıklı etkileşimi ve bedenleriyle kurdukları diyalog ön plana çıkar. Capoeira duruma göre hem beraber hem de karşılıklı oynanabilir. Müziğin ritmi ve şarkılar oyunu yönlendirirken çemberdekiler içerideki oyuna enerji (Axé) verir.

www.capoeiraistanbul.com, www.istanbulcapoeira.com, www.capoeiraistanbul.org ve www.istanbulcapoeira.org sitelerinin
içerisinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Academia De Capoeira Da Angola Istanbul'a aittir.
Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.